شما قصد دارید یک وب‌سایت برای خود بسازید. اولین کاری که می‌کنید تماس گرفتن با طراحان مختلف است. و مشکل از همینجا شروع می‌شود: هر کدام از آنها به شما حرف خودشان را می‌زنند. حرف‌هایی که ممکن است ضد و نقیض باشند. چه می‌کنید؟ تصمیم می‌گیرید اطلاعات خود را در مورد بخش های مختلف یک سایت و پیش نیازهای طراحی سایت افزایش دهید. فقط به این ترتیب است که می‌توانید آگاهانه‌تر انتخاب کنید.

برای کمک به شما، ما می‌خواهیم در مورد هر آنچه برای سایت نیاز است صحبت کنیم و تمام بخش ها و اجزای اصلی یک وب سایت را مشخص نماییم. امیدواریم به این ترتیب بتوانیم مسیر پیش رویتان را کمی روشن‌تر کنیم.

قبل از شروع باید بدانید که در کل یک وب سایت از 4 بخش تشکیل شده است. البته لازم نیست نگران باشید. فراهم کردن این موارد آنقدرها هم سخت نیست. تا این حد ساده که در همین سایت ساز ما یعنی آوان نیک، خرید یک بسته کافی است تا تمام این پیش نیاز ها را همراه با امکانات بسیار بیشتری داشته باشید و حتی با آنها درگیر نخواهید شد. اما قطعاً برای تصمیم‌گیری درست باید این پیش‌نیازها را بشناسید و بفهمید که یک سایت از چه بخش‌هایی تشکیل شده است. به همین دلیل بود که ما این مقاله را نوشتیم.

یک وب سایت دقیقاً شبیه یک مغازه است!

برای اینکه بهتر و دقیق‌تر با پیش نیازهای ساخت سایت آشنا شوید، خوب است تا مقایسه‌ای برای شما انجام دهیم.

فرض کنیم که شما تصمیم گرفته‌اید یک مغازه راه بیندازید. یک مغازه عالی که قرار است میلیون‌ها تومان برای شما درآمد داشته باشد. اما برای داشتن یک مغازه، شما باید به جوانب مختلف کار خود فکر کنید:

 • نام مغازه: باید برای مغازه خود یک اسم مناسب انتخاب کنید که بتواند جذاب و ساده باشد و در ذهن‌ها بماند. در دنیای اینترنت نیز، شما یک نام برای سایت خود دارید که با نام دامنه شناخته می‌شود.
 • مکان مغازه: باید فضایی داشته باشید تا اجناس یا محصولات خود را در آن قرار دهید. منظورمان همان مغازه‌ای هست که اجاره می‌کنید. در اینترنت هم شما به فضایی مشابه برای قرار دادن اطلاعات سایت خود نیاز دارید که هاست نامیده می‌شود.
 • دکور مغازه: باید فضای مغازه را طوری بچینید که مرتب باشد، جای همه‌چیز مشخص باشد و زیبایی آن بتواند مشتری را تحت تاثیر قرار دهد. برای ساخت وب سایت هم شما به یک قالب یا پوسته نیاز دارید که چیزی است که مشتری می‌بیند.
 • مدیریت مغازه: باید کسی را مسئول مدیریت محصولات و خدمات خود کنید تا همه‌چیز از انبارگردانی گرفته تا ظاهر مغازه را به بهترین نحو کنترل کند. این موضوع در مورد سایت هم صادق است. یعنی یک سیستم مدیریتی لازم است تا از طریق آن بتواند بخش‌های مختلف سایت را مدیریت کرد.

همانطور که متوجه شدید، وقتی قصد ساختن یک سایت را دارید، دقیقاً به همین موارد نیاز خواهید داشت. در ادامه تمام این اجزایی که سازنده یک مغازه... ببخشید، وب سایت هستند را به دقت بررسی خواهیم کرد.

4 بخش اصلی تشکیل دهنده یک وب سایت

حالا که نگاهی کلی به موضوع داشتیم، بگذارید به صورت تک تک به اجزای مختلف یک وب سایت نگاه کنیم. توجه داشته باشید که این موارد پیش نیازهایی هستند که هر سایتی آنها را لازم دارد.

 1. دامنه: نامی که در اینترنت برای خود ثبت می‌کنید

  انتخاب یک نام مناسب برای دامنه (برای مثال www.avannic.ir)، اولین قدم برای ساخت یک وب‌سایت است. شما باید یک آدرس اختصاصی در اینترنت داشته باشید که کاربران بتوانند از طریق آن با شما در ارتباط باشند. شما می‌بایست بابت ثبت و تمدید سالیانه این دامنه یک هزینه کوچک پرداخت کنید. در نهایت توجه داشته باشید که هر چقدر این دامنه کوتاه‌تر باشد و بیشتر در ذهن مخاطبان بماند، بهتر است.
 2. هاست: فضایی که در دنیای اینترنت اجاره می‌کنید

  نیاز بعدی، داشتن یک فضا است که اطلاعات و محتوای سایت شما در آن ذخیره شود. به این فضا هاست گفته می‌شود و دقیقاً مثل هارد کامپیوتر یا رم گوشی شماست. یعنی فضایی است که اجازه ذخیره اطلاعات، فایل‌ها و ... را به شما می‌دهد.
  این هاست یک هزینه ماهیانه یا سالیانه برای شما خواهد شد و هر چقدر سریع‌تر و قوی‌تر باشد، کیفیت سایت شما بیشتر خواهد بود. عواملی مانند امنیت و پشتیبانی خوب نیز در انتخاب هاست مهم هستند.
 3. قالب: دکوراسیون سایت شما محسوب می‌شود

  یک لازمه دیگر برای داشتن وب سایت، قالب است. قالب یا پوسته، همان طرحی است که مخاطبان شما می‌بینند و با آن تعامل می‌کنند. یک قالب خوب دو ویژگی مهم دارد: اول اینکه کاربردی است و باعث گیج شدن کاربر نمی‌شود. دوم هم اینکه از لحاظ بصری زیباست.
  شما برای انتخاب قالب وب‌سایت خود دو انتخاب دارید:
  • قالب آماده: می‌توانید به سراغ قالب‌هایی بروید که از قبل طراحی شده‌اند و آنها را با توجه به نیاز خود ویرایش دهید. این قالب‌ها معمولاً برای شما هزینه بسیار کمتری خواهند داشت. اما مساله اینجاست که قالب‌های آماده در مواقع معدودی ممکن است دست و پای شما را ببندند.
  • قالب اختصاصی: در صورتی که هزینه کردن برایتان مشکل نیست و به دنبال یک طراحی منحصر به فرد هستید، می‌توانید از یک شرکت طراحی سایت درخواست کنید تا قالبی اختصاصی را از ابتدا برای شما راحی کند. معمولاً چنین قالبی بیشتر با نیازها و سلیقه شما جور است. اما هزینه‌های طراحی آن تا چند برابر بیشتر از قالب‌های آماده است.
 4. در نهایت توجه داشته باشید که قالب‌ها مختص سیستم‌های طراحی سایت مختلف ساخته می‌شوند. (در بخش بعدی بیشتر درباره سیستم های مدیریتی صحبت می‌کنید.) برای مثال، امکان استفاده از قالبی که سایت ساز آوان نیک در اختیار شما قرار می‌دهد، در سیستم‌های دیگر وجود ندارد.
 5. سیستم مدیریت سایت: برای آنکه همه‌چیز تحت کنترل باشد

  یک بخش مهم از هر وب سایتی، سیستم مدیریت آن است. این سیستم به شما اجازه می‌دهد کنترل کامل وب سایت خود را به عهده بگیرید و بخش های مختلف آن را ویرایش یا بروزرسانی نمایید. این سیستم در واقع مثل یک استخوان بندی است که قالب شما بر روی آن سوار می‌شود.
  از زمانی که سیستم‌های مختلف برای ساخت و مدیریت سایت معرفی شدند، کار طراحی سایت بسیار ساده شد. چرا؟ چون دیگر هر کسی می‌توانست با یک هزینه مناسب وارد اینترنت شود، یک سایت خوب بسازد و به سادگی آن را مدیریت کند.
  به این نکته توجه داشته باشید که اگر قرار باشد خود شما یک سیستم اختصاصی برای مدیریت سایت خود ایجاد کنید، هزینه آن به ده‌ها یا حتی صدها میلیون می‌رسد. اگر هم قرار باشد که ابزاری برای مدیریت نداشته باشید، عملاً توسعه و به روز رسانی سایت سخت یا حتی غیر ممکن می‌شود. در واقع یک سایت همیشه سیستم مدیریتی دارد، فقط شاید طراح سایت شما چیزی درباره آن به شما نگوید.
  در حال حاضر سیستم‌های بسیار متنوعی برای مدیریت یک سایت و محتوای آن وجود دارند. این سیستم‌ها را می‌توان از نظر کارایی به دو دسته اصلی تقسیم نمود:
  • سایت‌ساز / فروشگاه‌ساز: همانطور که از اسمش مشخص است، ابزاری است برای آنکه یک سایت یا فروشگاه اینترنتی بسازید و آن را مدیریت کنید. زمانی که شما از یک سایت‌ساز استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به هاست نخواهید داشت. چرا که این هاست توسط خود سایت ساز تهیه می‌شود. البته این تنها مزیّت سایت ساز ها و فروشگاه سازها نیست. مزایای دیگر سایت ساز، پشتیبانی دائمی و همینطور قابلیت‌های زیاد برای مدیریت و ویرایش سایت است. در واقع، به کمک سایت ساز شما می‌توانید با چند کلیک به راحتی بخش‌های مختلف سایت خود را تغییر دهید. سیستم ما یعنی آوان نیک یک سایت ساز / فروشگاه ساز محسوب می‌شود.
  • سیستم مدیریت محتوا (CMS): منظور سیستم‌هایی هستند که با هدف مدیریت محتواها یا محصولات سایت شما ساخته شده‌اند. برای استفاده از این نوع سیستم‌ها، شما باید هاست، دامنه، قالب و ... به صورت جداگانه خریداری کنید. البته یک طراح معمولاً این کارها را برای شما انجام می‌دهد و در ازای آنها هزینه می‌گیرد. مزیت بزرگ سیستم‌های مدیریت محتوا (Content Management System) این است که دست شما را برای توسعه باز می‌گذارند. اما از طرف دیگر مشکل آنها این است که شامل پشتیبانی نمی‌شوند و شما باید یک هزینه جداگانه بابت پشتیبانی به یک طراح بدهید که معمولاً از هزینه سایت‌سازها بیشتر است. به علاوه، امکان ویرایش قالب در این سیستم‌ها معمولاً محدود است و شما بعد از آنکه سایت ساخته شد، به سختی می‌توانید آن را تغییر دهید.

در نهایت لازم است یک مساله را برای شما روشن کنیم: تفکیک ما بیشتر با هدف درک بهتر شما از موضوع انجام شده است. چرا که در حال حاضر، بسیاری سایت سازها (مثل سایت ساز ما) هستند که اجازه مدیریت محتوا را به شما می‌دهند. از طرف دیگر، قابلیت ویرایش قالب در سیستم های مدیریت محتوا نیز تا حدی ایجاد شده است. 

سایت ساز آوان نیک تمام این پیش ‌نیاز‌ها را در خود دارد

ممکن است با خود فکر کنید که تهیه تمام این پیش‌نیازها قرار است زمان‎بر و دشوار باشد. اما همانطور که در ابتدا گفتیم، سایت ساز آوان نیک دقیقاً برای رفع همین مساله ساخته شده است. این یعنی ما همه‌چیز را به صورت یکجا و در یک بسته در اختیار شما قرار می‌دهیم. با خرید یک وب سایت از آوان نیک، شما هاست، دامنه، سیستم مدیریت، قالب‌های متنوع برای انتخاب، پشتیبانی و ... را به صورت یکجا دریافت خواهید کرد.

سخن نهایی

در اینجا سعی کردیم تمام پیش نیازها و بخش های اصلی یک وب سایت را برای شما مشخص نماییم تا بتوانید یک آشنایی مقدماتی از مقوله طراحی سایت پیدا کنید.

در نهایت اگر سوالی برایتان باقی مانده است، می‌توانید از طریق بخش نظرات آن را با ما مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخ شما را ارسال نماییم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و به کمک آن، شناخت بهتری از اجزای یک وب سایت پیدا کرده باشید.